O projektu

Příhraniční česko-slovenské území spadá do území Karpat – tzv.  Západokarpatského oblouku s mimořádným celoevropským významem. V území se nachází čtyři chráněné krajinné oblasti s řadou přírodních památek a zajímavostí. Dvě z chráněných oblastí leží na území České republiky, dvě jsou pod správou republiky Slovenské. Toto spojení vytváří jedinečné podmínky pro příhraniční spolupráci v oblasti zachování přírodního dědictví představující ochranu nejcennějších hodnot, jaké si generace mohou předávat.

Obce Horní Lideč a Dohňany jsou moravsko-slovenskou branou do území Karpat tzv. Západokarpatského oblouku s mimořádným celoevropským významem. Obě obce leží ve středu čtyř chráněných krajinných oblastí.

Projekt Trezor přírody přináší moderní způsob, jak toto unikátní území představit veřejnosti za pomocí audiovizuální techniky. Samotná expozice má dvě části, první tvoří velkoformátová projekce s využitím třásňových projekčních ploch, které diváka obklopí a vtáhnou do děje. Druhá část expozice je poznávací a návštěvník se může vydat za poznáním bohaté karpatské krajiny s pomocí dotykových obrazovek, audiovizuálních prvků a grafických panelů.

Kromě klasické návštěvnické expozice, která tvoří hlavní prvek celého objektu, je možné prostory využívat pro pořádání odborných konferencí, seminářů a vzdělávacích akcí s tematickou vazbou na oblast přírody a ochrany životního prostředí, ale také kulturní a společenské akce. Základem celého projektu je vysoká míra univerzality. Vnitřní dispozice jsou řešeny tak, aby bylo možné snadné propojení či oddělení prostor, nebo, aby bylo možné objekt využívat k více účelům ve stejném čase

Celý projekt vznikal v letech 2018 – 2021. Jedná se o projekt přeshraniční spolupráce. Partnerskou obcí na slovenské straně byla obec Dohňany, která v rámci projektu vybudovala venkovní areál s názvem „Dotyk přírody“.

Projekt byl financován z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Celkové náklady na realizaci projektu činily více než 84 milionů korun, dotace z fondu přeshraniční spolupráce činila zhruba polovinu této částky, tedy 43 milionů korun.